м.Львів, ТЦ «ТРИ СЛОНИ» (-1 поверх)      /067/ 110-33-77, /097/ 924-85-03

Як вибрати сабвуфер? Посібник для новачка

19 / 11 / 2018

Прогрес не стоїть на місці. І все частіше в наших будинках замість телевізора, навіть дуже хорошого, з'являються домашні кінотеатри, які дозволяють в приємній домашній обстановці дивитися передачі та фільми найвищої якості.

Ми знаємо, що в комплект будь-якого домашнього кінотеатру входить сабвуфер, який відтворює звукові спецефекти, такі, наприклад, як гуркіт грому під час грози, вибухи - низькочастотні звуки. Звичайно, для комфортного перегляду необхідно, щоб подібні звуки передавалися без спотворення, максимально наближеними до реального звучання. Якщо в акустичній системі вашого домашнього кінотеатру є сабвуфер, значить, низькі частоти із спектру сигналу, що надходить на основні гучномовці (фронт, тил і центр в системі 5.1), будуть видалені. Відповідно, динаміки не будуть перевантажені басами, і звучання всієї системи буде набагато чистіше.

Припустимо, що всі складові стандартного домашнього кінотеатру (телевізор, av-ресивер, акустика, програвач та ін. компоненти), необхідні для сімейного перегляду фільмів ви вже придбали. А тим, хто спантеличений питанням хорошого звучання домашнього кінотеатру, пропонуємо визначити для себе основні моменти, на які потрібно звернути увагу при виборі сабвуфера.

Багато хто вважає, що розташована в окремому корпусі будь-яка система з низькочастотною головкою, яка вкупі з маленькими сателітами і є сабвуфер. Але це не так. Значення терміна «сабвуфер» - «нижче НЧ-головки». Тобто сабвуфер - це окрема акустична система для відтворення нижчих частот звукового діапазону, що зменшує нижню граничну частоту до 20 Гц і нижче. Деякі моделі видають ще більш низький бас.

Існують активні і пасивні сабвуфери. До першого типу можна віднести моделі, забезпечені вбудованим підсилювачем. Їх перевага - розвантаження основного підсилювача домашнього кінотеатру. В цьому випадку, сабвуферу потрібно ще додаткове підключення до мережі живлення. До другого типу відносяться моделі, які потрібно підключати до зовнішнього підсилювача. Існує кілька варіантів підключення пасивного сабвуфера. При подачі підсилювачем сигналу на основні гучномовці і на сабвуфер одночасно, широкосмуговий вихідний сигнал передається на вхід сабвуфера. При цьому використовується додатковий розділовий фільтр (кросовер), який розділяє високі і низькі частоти і видає відфільтровані сигнали до місця призначення (низькочастотний - на саб, високо- і средньочастотний на основні колонки).

Пасивні сабвуфери мають ряд недоліків, внаслідок чого вартість їх нижча, ніж у активних. Серйозним недоліком вважається, наприклад, необхідність точної ув'язки сабвуфера з тою яка є в наявності акустичної системи. Це дуже складний процес. Можна підключити сабвуфер за допомогою окремого підсилювача потужності і електронного розділення каналів. Таке підключення дозволить знизити нелінійні спотворення за рахунок того, що сигнал розділяється за спеціальною схемою. І до того ж, основний підсилювач звільняється від підвищеного навантаження.

Останнім часом практично на всіх активних сабвуферах передбачена можливість регулювати частоту поділу, тому при використанні такої моделі процедура узгодження основних компонентів системи стає набагато простішою. Як недолік, можна відзначити досить високу вартість активних сабвуферів. Незважаючи на це, при виборі радимо придивитися саме до активних, які мають внутрішній підсилювач.

А тепер поговоримо трохи про негативні моменти придбання сабвуфера, які можуть в значній мірі ускладнити інтеграцію сабвуфера в акустичну систему.

Поява резонансів
Рішення: необхідно знайти таке місце в приміщенні, де резонанси відсутні. Для великих кімнат підійде сабвуфер з фазоінвертором, для маленьких - без нього.

Погана якість звучання
Звичайно, чим сабвуфер дешевший, тим його якість нижча. Але є Саби, які звучать об'єктивно гірше, ніж модель в цій ціновій категорії.
Рішення: проконсультуйтеся з продавцем.

Погана настройка сабвуфера
Є безліч варіантів підключення, тому намагайтеся вибрати найбільш прийнятний для вас варіант.
Рішення: налаштування всієї акустичної системи повинен здійснювати фахівець.

Несумісність компонентів
Рішення: проконсультуйтеся з продавцем. Він порадить найкращий варіант. Якщо ви не фахівець в цій області, краще купити відразу весь домашній кінотеатр, який, найчастіше, продавці техніки збирають заздалегідь з найбільш сумісних компонентів.

Включити в систему сабвуфер нескладно, набагато складніше її потім налаштувати. Для отримання найкращого результату необхідно враховувати розміри приміщення, в якому встановлюється система. Необхідно дотримуватися пропорції, щоб акустична система і сабвуфер відповідали один одному. У тому випадку, якщо у підсилювача немає додаткових попередніх виходів з контрольованою гучністю, не варто купувати сабвуфер, забезпечений тільки входами лінійного рівня.

Як правило, останні моделі сабвуферів мають кілька варіантів підключення: на лінійному рівні (роз'єми RCA і XLR). При наявності додаткового акустичного кабелю для підключення до простого стереопідсилювача потрібно використовувати високоамплітудні входи. Довгий і досить дорогий міжблочний кабель потрібно для підключення до роз'ємів лінійного виходу. Іноді потрібно підключити два сабвуфера. І якщо при підключенні одного саба використовуються два канали підсилювача, то при приєднанні двох - кожен підключається до одного каналу (правда, в Hi-Fi-системах таке подвійне підключення зустрічається нечасто). Вибираючи місце для розміщення сабвуфера, враховуйте, що розташований в кутку приміщення, він дає більш гучний звук, біля стіни - більше басу.
У тому випадку, якщо ви придбали AV-ресивер із спеціальним виходом для сабвуфера, встановіть регулятор в положення LFE і налаштуйте ресивер, попередньо визначивши для себе нижню межу частоти головних колонок (це можна зробити на сайті виробника моделі або в прикладеної інструкції). На сьогоднішній день, більшість підсилювачів забезпечено автоматичним калібруванням. Така система включає в себе два зовнішніх мікрофона, які аналізують звукову сцену і на основі отриманих даних коригують сигнал, що подається на колонки. Це дуже зручна і ефективна система, яка може позбавити покупця від непотрібних турбот.

Якщо вам все-таки не подобається звучання сабвуфера, постарайтеся налаштувати рівень зрізу кросовера (грубо кажучи, частоту, вище якої сабвуфер не звучатиме) на такому рівні, щоб вона перетиналася з мінімальною частотою відтворення інших колонок. У такому випадку, можливо, сабвуфер не звучатиме «окремо» від усієї системи. Таку настройку ви можете провести, використовую регулятори, розташовані на задній стінці сабвуфера, і користуючись інструкцією.

Існує три види виконання сабвуферів: закритий, фазоінверторний і смуговий. Звичайно, що у кожного типу є і переваги і недоліки. Не зважати на конструкцію корпуса при виборі сабвуфера не можна, тому що вона досить сильно впливає на його акустичні властивості.

Сабвуфер закритого типу відрізняються найбільш простою конструкцією. Вони не дають витоку звуку з боку випромінюючої поверхні, відрізняються більш рівною АЧХ і меншою затримкою сигналу, мають можливість відтворювати глибокий і соковитий бас. У той же час закриті Саби припускають значний обсяг корпусу, за рахунок чого стають досить громіздкими і незручними. Справа в тому, що дифузор НЧ-головки в таких моделях сильніше завантажений звуковим тиском, що виникають в корпусі, його рухливість і, відповідно, віддача зменшується. У корпусі невеликих розмірів виходять не дуже глибокі баси. Для заможних любителів акустичних систем можна порекомендувати закриті сабвуфери, які при порівняно невеликих розмірах володіють потужністю 700 Вт і більше.

У сабвуферах закритого типу динамік розташовується в корпусі, з одного якогось боку, частіше з тильного, знаходиться отвір. Такі моделі здатні видавати баси набагато нижче, ніж закритий саб, так як хід дифузора збільшується. Фазоінвертори є набагато вередливими, їх набагато складніше налаштувати, в іншому випадку акустична система починає гудіти. Фазоінверторний Саб більше підходить для великих приміщень, так як він має високу гучністю.

Смуговий сабвуфер - це, власне кажучи, смуговий фільтр, модель, яка поєднує в собі властивості і закритого і фазоінверторного сабов. За рахунок того, що одна частина корпусу - закритий ящик, а інша - фазоинвертор, підвищується звуковий тиск. Але зате менше стає діапазон частот.
Для домашніх акустичних систем фахівці радять вибирати все ж закриті сабвуфери, як менш примхливі, що видають глибокий бас, або закритого. Ще один параметр, на який необхідно звернути увагу при виборі сабвуфера - це потужність, яка повинна співвідноситися з потужністю фронтальних акустичних систем. Потужність підсилювача сабвуфера рекомендується розраховувати так, щоб вона в півтора рази перевершувала потужність акустичної системи. Такий баланс призводить до підвищення якості звучання.
Звичайний частотний діапазон саба - 30 - 180Гц. Існують моделі, в яких нижня межа відтворення - 25Гц. Вони набагато дорожче і рідко встановлюються в домашніх умовах, так як людське вухо вловлює нижню частоту в межах 30 - 40Гц і така деталізація в домашній акустичної системі не потрібна.
Отже, зробимо висновок: найбільш підходящий для домашніх акустичних систем вважається закритий або або фазоінверторний сабвуфер потужністю 150Вт і діапазоном відтворюваних частот 30 - 180Гц.
Якщо далі говорити про різноманітність моделей сабвуферів, то зауважимо, що існує багато різноманітних конструкцій і технологій виробництва сабов. Наприклад, матеріал, з якого виготовляються Саби, може бути дуже різним. Для виробництва корпусів використовуються дерево різних порід, дифузорів - кевлар, целюлоза. Корпуси також можуть бути самих різних геометричних форм. І так далі.
Важливим фактором є і розміри сабвуфера. Довжина ходу дифузора, а, отже, і частина нелінійних спотворень залежить від габаритів корпусу моделі. Не існує компактних моделей з густим і соковитим басом. Ті ж моделі, які в порівнянні з іншими мають невеликі розміри, втрачають в гучності і якості звуку. Найголовніше, що від усіх цих виробничих моментів залежить якість звучання сабвуфера.
Так що на самій-то справі, вибір сабвуфера, що володіє необхідними для вашої акустичної системи характеристиками, стильним дизайном, прийнятними габаритами - справа непроста. Визначтеся зі своїми вимогами, подумайте над плюсами і мінусами різних типів сабвуферів. Пам'ятайте, що при однакових технічних характеристиках моделі, можуть відрізнятися, наприклад, габаритами, матеріалом, з якого зроблений корпус і т. Д.
Але перегляд хорошого фільму на домашньому кінотеатрі, з реальним звучанням виправдовує всі зусилля по вибору та налагодженню компонентів системи.

Смуговий сабвуфер - це, власне кажучи, смуговий фільтр, модель, яка поєднує в собі властивості і закритого і фазоінверторного сабів. За рахунок того, що одна частина корпусу - закритий ящик, а інша - фазоинвертор, підвищується звуковий тиск. Але зате менше стає діапазон частот.

Для домашніх акустичних систем фахівці радять вибирати все ж закриті сабвуфери, як менш примхливі, що видають глибокий бас, або закритого. Ще один параметр, на який необхідно звернути увагу при виборі сабвуфера - це потужність, яка повинна співвідноситися з потужністю фронтальних акустичних систем. Потужність підсилювача сабвуфера рекомендується розраховувати так, щоб вона в півтора рази перевершувала потужність акустичної системи. Такий баланс призводить до підвищення якості звучання.

Звичайний частотний діапазон саба - 30 - 180Гц. Існують моделі, в яких нижня межа відтворення - 25Гц. Вони набагато дорожчі і рідко встановлюються в домашніх умовах, так як людське вухо вловлює нижню частоту в межах 30 - 40Гц і така деталізація в домашній акустичній системі не потрібна.

Отже, зробимо висновок: найбільш підходящий для домашніх акустичних систем вважається закритий або фазоінверторний сабвуфер потужністю 150Вт і діапазоном відтворюваних частот 30 - 180Гц.

Якщо далі говорити про різноманітність моделей сабвуферів, то зауважимо, що існує багато різноманітних конструкцій і технологій виробництва сабів. Наприклад, матеріал, з якого виготовляються Саби, може бути дуже різним. Для виробництва корпусів використовуються дерево різних порід, дифузорів - кевлар, целюлоза. Корпуси також можуть бути самих різних геометричних форм. І так далі.

Важливим фактором є і розміри сабвуфера. Довжина ходу дифузора, а, отже, і частина нелінійних спотворень залежить від габаритів корпусу моделі. Не існує компактних моделей з густим і соковитим басом. Ті ж моделі, які в порівнянні з іншими мають невеликі розміри, втрачають в гучності і якості звуку. Найголовніше, що від усіх цих виробничих моментів залежить якість звучання сабвуфера.

Так що на самій-то справі, вибір сабвуфера, що володіє необхідними для вашої акустичної системи характеристиками, стильним дизайном, прийнятними габаритами - справа непроста. Визначтеся зі своїми вимогами, подумайте над плюсами і мінусами різних типів сабвуферів. Пам'ятайте, що при однакових технічних характеристиках моделі, можуть відрізнятися, наприклад, габаритами, матеріалом, з якого зроблений корпус і т. д.
Але перегляд хорошого фільму на домашньому кінотеатрі, з реальним звучанням виправдовує всі зусилля по вибору та налагодженню компонентів системи.


Джерело: musichall.com.ua