З’явившись в середині минулого століття AV-ресивер – підсилювач з вбудованим приймачем (receiver) – в останні роки буквально запанував на ринку Hi-Fi-електроніки, як центральна ланка і найважливіший компонент практично будь-якої аудіосистеми, висококласного домашнього кінотеатру, мультимедійного або ігрового комплексу.

Причина популярності AV-ресивера закладена в його всепоглинаючій універсальності.
Він виконує численні функції:

 • підсилювач потужності для багатоканальної акустики
 • комутаційний центр
 • передпідсилювач аналогових сигналів
 • селектор джерел (від BluRay і DVD до комп’ютера)
 • AV-процесор c декодерами цифрових HD-форматів
 • еквалайзер з автоматичним налаштуванням через вимірювальний мікрофон
 • фонокоректор для програвача грамплатівок
 • радіоприймач
 • мережевий пристрій
 • мультирум-система для озвучування декількох приміщень
 • док-станція для iPod…

Вибір такого складного електронного пристрою – непросте завдання, не тільки тому, що багатьом з нас не вистачає часу і бажання розбиратися з малозрозумілими характеристиками. Невизначеність при виборі посилюється достатком представлених на ринку функціонально схожих моделей від різних виробників, цінової різноманітності, «міфів і легенд», які супроводжують Hi-Fi-бренди. Аудіолюбителі зазвичай рекомендують послухати попередньо зібрану систему на предмет суб’єктивної оцінки якості звучання. Звичайно, мати, власну думку – добре, але реалізувати такий рецепт вдається далеко не завжди. Коротше кажучи, щоб покупка відбулася, потрібні не тільки гроші … Візьмемо на себе сміливість дати будівельнику домашнього кінотеатру кілька ключових порад, які допоможуть виділити найбільш важливі критерії для вибору AV-ресивера. Сподіваємося, ця інформація буде корисна і початківцям, і «кваліфікованим» покупцям!

1) Кількість каналів 5,7,9 чи 11?
Одне з базових питань, яке задають споживачі при виборі ресиверів, стосується кількості каналів підсилення. Нерідко кількість каналів визначає вартість. Багато фахівців переконані, що використання старої доброї схеми 5.1 цілком достатньо для формування реалістичної об’ємної звукової панорами. Однак, з появою Blue-ray дисків з новими стандартами записів саундреку до фільмів дещо змінили ситуацію в останні роки. Сучасні формати дозволяють записувати семиканальний саундтрек, що в свою чергу визначає тренд.Більш того застосування прогресивних технологій об’ємного звуку, нерідко передбачає використання додаткових стельових джерел, яким в свою чергу, потрібні додаткові канали. З цих причин найбільш поширеними сьогодні є саме семиканальні системи. До цього часу випускаються п’ятиканальні ресивери, які, як правило, присутні в початкових лінійках.

На ринку також широко представлені моделі з 9 і 11-канальним підсиленням, які дають можливість розширити панораму за рахунок використання верхніх фронтальних і додаткових бокових динаміків. Застосування таких систем без додаткових динаміків з 9-ти або 11-ти канальним записом звуку викликає багато суперечок, так як додаткові канали лише дублюють вже існуючі в схемах 5.1 або 7.1. Але потрібно відзначити, що такі схеми корисні і виправдані при використанні таких технологій як Dolby Atmos і DST-X.В останні роки популярними на ринку стають ресивери зі стерео сабвуферами (5.2, 7.2 і т.п. системи). Вважається, що стерео в області НЧ здатне підсилювати ефекти об’ємного звучання.

2) Потужність і гучність
Одним із ключових акустичних параметрів AV-ресивера є потужність. Як і у випадку з класичними УМЗЧ, при оцінці цього критерію слід враховувати площу приміщення, яка повинна бути озвучена пристроєм і відповідно потужність акустичної системи. У таких системах важливо мати запас по потужності, тобто зробити так, щоб потужність ресивера була більшою за потужність АС.

По-перше це дозволить мінімізувати спотворення, що з’являються і не використовувати граничні значеннях гучності. По-друге, якщо буде потреба придбати АС більшої потужності, для приміщення більшої площі запас буде якраз доречним. Необхідно відзначити, що гучність системи в цілому (тобто рівень створюваного звукового тиску) буде залежати не тільки від потужності підсилювача і АС, а й від чутливості акустики. Таким чином, один і той же ресивер, на одному рівні гучності може звучати по-різному з різними АС.

3) Функціональні можливості
Вважаються, що сучасний AV-ресивер повинен володіти широкими функціональними можливостями і що саме вони якісно відрізняють його від традиційних підсилюючих приладів. Для сучасних ресиверів є майже обов’язковим високий рівень інтеграції з мобільними пристроями, а також з ПК через протоколи бездротової передачі даних (Bluetooth, AirPlay, Wi-Fi і т.п.) і Ethernеt, дистанційного керування через мобільні додатки, багатоканальні передачі відео і аудіоінформації , що ріднить їх з мультирум-системами. Крім того, багато сучасних ресиверів оснащуються коаксіальними і оптичними аудіовиходами, що дозволяють швидко передавати аудіо сигнал в цифровій формі.

Ресивери без підтримки стрімінгових сервісів поступово відходять у минуле, що за визначенням передбачає використання Ethernеt або бездротового з’єднання для зв’язку з мережею. З огляду на стрімінгову інтеграцію, має сенс дізнатися, чи може ресивер підтримувати потокову передачу без втрат якості. Нерідкі випадки інтеграції в ресивер плеєра, що зчитує дані з зовнішнього накопичувача. При необхідності підключення великої кількості пристроїв слід звертати увагу на кількість HDMI роз’ємів. При цьому закономірно, що чим їх більше, тим вища вартість пристрою.


Відео функціонал
Багато користувачів AV-ресиверів відзначають корисність функцій з адаптації та деінтерлейсінгу зображення. Суть цих функцій полягає в обробці телевізійного, PC або DVD сигналу спеціальним графічним процесором, при якому відбувається масштабування і штучне збільшення роздільної здатності до Full HD або 4K.

Об’ємний звук
Для реалізації можливості об’ємного звучання існує цілий ряд режимів і стандартів, які до певної міри повторюють один одного. Найбільш відомими брендами в цій області є Dolby, DTS, Audyssey і THX. Використання і вибір цих режимів може дещо спантеличити не надто досвідченого користувача, але в експериментах і можливості вибору є певні переваги.

Формати
Найбільш поширеними форматами, які підтримують переважна більшість сучасних AV-ресиверів, є Dolby Digital (Dolby Digital Plus) і DTS. Для повноцінного відтворення Blu-ray дисків застосовуються Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DST-X, DTS-HD Master Audio. За відгуками експертів найбільш прогресивними технологіями об’ємного звуку сьогодні є Dolby Atmos і DST-X, які дозволяють отримати максимально реалістичне звукове «полотно» з гранично деталізованою, глибокою і точною сценою. При цьому для повноцінної роботи цих технологій необхідна стельова акустика, а відповідно, застосування 7.1 ресивера.

   

Що таке Dolby Atmos

В останні роки еволюція багатоканальних форматів йшла шляхом нарощування кількості цих самих каналів … Множилися колонки і їх типи, однак ідеологія залишалася незмінною – багатоканальна запис, зведена в студії і розрахована на якесь стандартне розміщення акустики в якомусь стандартному приміщенні. Кіностудії в партнерстві з виробниками техніки дають точні описи того, як потрібно зробити зал в кінотеатрі: рекомендації його акустичного оформлення і технічного оснащення. Але якщо в комерційних кінотеатрах можна ще спробувати йти по шляху стандартизації (та й то зі змінним успіхом), то з домашніми інсталяціями цього не вийде в принципі.

Ось чому новий стандарт Dolby Atmos має всі задатки стати революційним. Адже доріжки в ньому зведені НЕ звукорежисером на студії, а процесором або AV-ресивером у вас вдома. Звукорежисери лише креслять «карту», ​​як все повинно вийти на виході, а техніка, виходячи з особливостей конкретної інсталяції, виконує правильний «мікс».

Про головну відмінність Atmos від інших нині існуючих багатоканальних стандартів в інтерв’ю американському журналу Sound & Vision розповів Брет Крокет (Brett Crockett), директор лабораторії звукових досліджень Dolby: «Dolby Atmos це перша аудіосистема для кінотеатру, яка базується не на каналах, а на аудіооб’ектах. Що таке «аудіооб’ект»? Кожен звук відповідає певній сцені – плач дитини, падіння вертольота, гудок автомобіля – це все аудіооб’екти. Кінорежисери, використовуючи Dolby Atmos, вирішують, де саме знаходиться джерело звуку і як він буде переміщатися по ходу сцени. Це дозволяє сконцентруватися тільки на самому об’єкті.

У традиційній системі, заснованої на кінцевій кількості каналів, режисери повинні думати про гучномовцях: з правої задньої або лівої передньої колонки піде звук цього об’єкта? З Dolby Atmos творці кіно думають тільки про те, що відбувається на екрані, наприклад, де кричить дитина, як вертоліт буде рухатися після зльоту. Система Dolby Atmos, коштує вона в кінотеатрі або домашній системі, автоматично розподіляє всі джерела звуку згідно їх положенню, заданому звукорежисером. Тепер він може точно вказати місце, звідки виходить звук і показати його рух в тривимірному просторі. У тому числі і в будь-якому місці над головою ».

Що таке Dolby Atmos
В останні роки еволюція багатоканальних форматів йшла шляхом нарощування кількості цих самих каналів … Множилися колонки і їх типи, однак ідеологія залишалася незмінною – багатоканальний запис, зроблений в студії і розрахований на якесь стандартне розміщення акустики в якомусь стандартному приміщенні. Кіностудії в партнерстві з виробниками техніки дають точні описи того, як потрібно зробити зал в кінотеатрі: рекомендації його акустичного оформлення і технічного оснащення. Але якщо в комерційних кінотеатрах можна ще спробувати йти шляхом стандартизації (та й то зі змінним успіхом), то з домашніми інсталяціями цього не вийде в принципі.

Ось чому новий стандарт Dolby Atmos має всі задатки стати революційним. Адже доріжки в ньому зведені НЕ звукорежисером на студії, а процесором або AV-ресивером у вас вдома. Звукорежисери лише креслять «карту», ​​як все повинно вийти на виході, а техніка, виходячи з особливостей конкретної інсталяції, виконує правильний «мікс».

Про головну відмінність Atmos від інших нині існуючих багатоканальних стандартів в інтерв’ю американському журналу Sound & Vision розповів Брет Крокет (Brett Crockett), директор лабораторії звукових досліджень Dolby: «Dolby Atmos це перша аудіосистема для кінотеатру, яка базується не на каналах, а на аудіооб’єктах. Що таке «аудіооб’єкт»? Кожен звук відповідає певній сцені – плач дитини, падіння вертольота, гудок автомобіля – це все аудіооб’єкти. Кінорежисери, використовуючи Dolby Atmos, вирішують, де саме знаходиться джерело звуку і як він буде переміщатися по ходу сцени. Це дозволяє сконцентруватися тільки на самому об’єкті.

У традиційній системі, заснованій на кінцевій кількості каналів, режисери повинні думати про гучномовці: з правої задньої або лівої передньої колонки піде звук цього об’єкта? З Dolby Atmos творці кіно думають тільки про те, що відбувається на екрані, наприклад, де кричить дитина, як вертоліт буде рухатися після зльоту. Система Dolby Atmos, стоїть вона в кінотеатрі чи домашній системі, автоматично розподіляє всі джерела звуку згідно їх положенню, заданому звукорежисером. Тепер він може точно вказати місце, звідки виходить звук і показати його рух в тривимірному просторі. У тому числі і в будь-якому місці над головою».

Декодери
Ще однією функціональною можливістю, реалізованою в багатьох AV-ресиверах, є декодери, що дозволяють перетворити стереосигнал в об’ємний 5.1 або 7.1 звук. До таких належать Dolby Pro Logic IIx, більш досконала Dolby Pro Logic IIz, Audyssey DSX, а також DTS Neo: 6. Ефект від використання таких режимів є вражаючий і цікавий.

З ростом кількості інтерфейсів, декодерів, режимів роботи, інтеграційних можливостей та іншого користувацького функціоналу закономірно зростає вартість пристрою.

4) Виробники
Нарешті, потрібно знати, що серед численних фірм, які виробляють AV-ресивери, довіри покупців заслужили: AV-ресивери Arcam, Yamaha, DENON, Cambridge Audio, Pioneer, Onkyo, Marantz, і т.д.